Narzędzie Excel do harmonogramowania przepływu na linii produkcji

Pomocne narzędzie Excel do planowania produkcji linii produkcyjnej lub montażowej. Możliwość harmonogramowania według taktu, uwzględnianie czasu przepływu pomiędzy stacjami. W razie pytań proszę o kontakt.

⇓ Plik do pobrania za darmo:  One Piece Flow

Opis narzędzia:

Narzędzie to zawiera dwie zakładki, jedna jako finalny harmonogram produkcji na którym użytkownik może pracować i budować swoje plany oraz druga z kalendarzem. Ważne jest to aby w kalendarzu znalazły się wszystkie dni pracujące w Państwa zakładzie. Kolumna Data odpowiada za wskazanie kolejnego dnia pracującego (arkusz ten w załączonym przypadku zawiera tylko i wyłącznie pracę w dniach poniedziałek – piątek , bez dni ustawowo kalendarzowych wolnych). Dodając nowe dnia należy pamiętać aby ID zaktualizować, musi mieć zawsze ciągłą do 1 do n+1.

W celu uzyskania płynności przepływu produkcji, dla pierwszej sztuki w harmonogramie musimy podać datę rozpoczęcia, tj. komórka C1 – pozwala to określić początek projektu.

Kolumna A – produkt do harmonogramowania
Kolumna B – numer seryjny/ sekwencyjny lub inny w celu odróżnienia od siebie zamówień
Kolumna D (takt) – z jaką częstotliwościową, co ile dni ma rozpoczynać się praca na pierwszej stacji. W przypadku jednego zestawu przyrządów takt powinien równać się czasowi realizacji stacji numer 1 (Flow – kolumna G)
Kolumna F (flow) – czas realizacji pracy na danej stacji . Potrzebne do wyliczenia końca pracy
Kolumna J (transport) – czas jaki potrzebny jest na przeniesienie pracy z jednej na drugą stację . Można go wykorzystać na ewentualny postój w przypadku zajętego następnego przyrządu.